УкраїнськаРусский
Головна Кремінщина Культура У Кремінському районі знаходяться п’ять культових будівель, які є пам’ятками архітектури

У Кремінському районі знаходяться п’ять культових будівель, які є пам’ятками архітектури

Найчастіше паломники відправляються за багато кілометрів на поклоніння до святинь, які знаходяться не тільки в межах України, але і в ближньому, а то і далекому зарубіжжі, тоді як на Луганщині є багато святинь, шанованих протягом століть.

Сьогодні у Кремінському районі є п'ять церков, які є пам'ятками архітектури. Це Свято -Іллінська церква у Варварівці, церква Петра і Павла в Макіївці, храм Святителя Феодосія Чернігівського у Михайлівці, Свято-Покровський храм у Новоастрахані і храм Святого Архістратига Михайла у Новокраснянці.

 

Свято-Іллінський чоловічий монастир в с. Варварівка

Нинішній Свято - Іллінський храм чоловічого монастиря представляє історичну цінність. Побудований він, за деякими даними, в 1861 році і був освячений на честь Різдва Іоанна Предтечі. В іншому джерелі зазначено: «Іоанно - Предтеченський молитовний будинок побудований в листопаді 1867 року, замість згорілої 28 серпня того ж року парафіяльної церкви, з дерев'яної комори, пожертвуваної землевласницею Оленою Василівною Шабельськой». Це зазначено в клірській відомості Іоанно – Предтеченського молитовного будинку слободи Варварівка Старобільського повіту Харківської губернії за 1873 рік.

У період радянської влади храм був закритий і наполовину зруйнований. Лише в 1989 - 1990-х роках Свято - Іллінський храм був переданий релігійній громаді. 10 листопада 2005 на засіданні Священного Синоду Української Православної Церкви було прийнято рішення про відкриття тут чоловічого монастиря.

Наразі у монастирі знаходяться святині, зокрема список чудотворної ікони Божої Матері «Аз есмь з вами і ніктоже на ви». У 2006 році він був написаний і освячений біля чудотворної ікони, яка знаходиться у Свято-Георгіївському жіночому монастирі села Данівка Чернігівської області.

Прикраса монастиря - каплиця на честь Всіх святих. Ще одна святиня - джерело, освячене на честь Казанської ікони Божої Матері. До цього джерела стікаються паломники з усіх кінців України для зцілення від духовних і тілесних недуг.

Богослужіння в обителі відбуваються щодня.

Престольні дні та шановані свята

2 січня - Святого праведного Іоанна Кронштадтського.

Субота 5-го тижня Великого посту - ікони Божої Матері «Аз есмь з вами і ніктоже на ви».

21 липня - Казанської ікони Божої Матері.

2 серпня - пророка Іллі.

4 листопада - Казанської ікони Божої Матері.

17 грудня - Святої Великомучениці Варвари.

 

Храм Святителя Феодосія Чернігівського в с. Михайлівка

В архівних документах за 1784 рік зустрічаємо: «На річці Боровеньки були хутора: Семенова, Водолажського, Пристін. Нижче цих хуторів стояв водяний млин попа Маяцького. На тому місці пізніше утворилося село Михайлівка».

Будівництво церкви в селі було розпочато в 1890 році. У будівництві брали участь як поміщики, так і місцеві жителі. Повністю витримувалась стара технологія: вапно для розчину гасили кілька років і в нього додавали яйця. Після завершення внутрішніх оздоблювальних робіт у 1905-1906 роках, храм був готовий для прийняття мирян. Відомо, що першим настоятелем Михайлівської церкви був Микола Твердохлєбов.

Надалі історія села була тісно пов'язана з церквою.

За радянських часів споруда була колгоспним складом. Вже в незалежній Україні парафія почала відроджуватися.

Кожну середу в Храмі Святителя Феодосія Чернігівського з 9.00 проводиться водосвятний молебень на честь ікони Богородиці «Неупиваєма чаша». Вода, освячена в ході молебню, використовується для лікування алкоголізму, наркотичної залежності.

У вихідні дні служби проходять з 14.00 (субота) і 8.00 (неділя).

Престольний день - 22 вересня.

 

Петропавлівський храм у с. Макіївка

Про існування храму в Юріївці (колишня назва Макіївки) у другій половині XVIII століття свідчить переказ про те, що коли вотчинник Олександр Георгійович Розальон -Сошальський був убитий зграєю розбійників з запорожців, то всі малолітні діти були врятовані в Юріївській церкві.

Петропавлівський храм, побудований, ймовірно, Олександром Сошальським, був з трьома головами та дзвіницею і існував до 1811 року. Новий храм почали будувати в 1819 році, а закінчили - в 1827-му.

Служби в храмі проходять в п’ятницю (18.00.), суботу (08.00) та у святкові дні.

Престольний день - 12 липня.

 

Храм Святого Архістратига Михайла в с. Новокраснянка

У 1687 (6) році поблизу гирла річки Красна донськими козаками було засноване Краснянське містечко. В цьому ж році тут з’явився перший храм на честь Архістратига Михайла. До кінця XVIII століття краснянці через віддаленість від своїх орних земель переселилися на річку Гнилу і Мечетну (район нинішнього села Новокраснянка), де і був заснований Новокраснянскій Юрт. Сюди ж був перенесений і Храм, освячений на новому місці в 1799 році.

Перелік храмів Харківської єпархії за 1917 рік, складений на підставі документів Державного архіву Харківської області, дає підстави стверджувати, що нині існуючий храм в селі був побудований архітектором Даниловим в 1868 році.

Служби у Новокраснянському храмі Святого Архистратига Михайла проходять в суботу і неділю, а також у святкові дні.

Престольне день - 21 листопада.

 

Храм Покрови Пресвятої Богородиці в с. Новоастрахань

Ймовірно у 1784 році запорізьким козаком Гузем на річці Краснокутська Плотва, притоці річки Боровеньки, був заснований хутір, який став називатися Гузіївкою. Пізніше, в 1791 році, з благословення Херсонського архієпископа Амвросія тут було освячено храм на честь Святої Трійці, а слобода стала називатися Новотроїцька.

У 1825 році у зв'язку із тим, що в Новотроїцьку розмістився штаб Астраханського кірасирського полку, слобода була перейменована в Новоастрахань.

Є дані, що кам'яний храм Святої Трійці був освячений у 1849 році. У Переліку храмів Харківської єпархії на 1917 рік (А. Ф. Парамонов) в Новоастрахані значиться Храм Покрови Пресвятої Богородиці, побудований в 1888 році.

Престольний день - 14 жовтня.

 

 
Поделиться с друзьями:
Опитування
Чи подобається Вам активний відпочинок?
 
Випадкове зображення
52.jpg

Яндекс.Метрика

Дом отдыха Уголек